Благодійна допомога для потреб АТО

Благодійна допомога для потреб АТО: пільги в оподаткуванні

03.10.2014 
Cуми коштів, отриманих фізичними благодійниками-особами на банківські рахунки для надання благодійної допомоги на користь АТО, не включатимуться в загальний місячний оподатковуваний доход
З 26 вересня 2014 року діє Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно деяких питань оподаткування благодійної допомоги" від 02.09.2014 р. № 1668 - VII. Дія цього Закону поширюється на правовідносини, що виникли ще з 21 листопада 2013 року.
Встановлено, що суми коштів, отриманих фізичними благодійниками-особами (які внесені в Реєстр волонтерів АТО) на банківські рахунки для надання благодійної допомоги на користь АТО, не включатимуться в загальний місячний (річний) оподатковуваний доход платника ПДФО.
Тимчасово (на період проведення АТО) без обмежень включатимуться і інші витрати звичайної діяльності платника податку на прибуток підприємств суми коштів або вартість спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, лікарських засобів і медичних виробів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення, а також інших товарів, виконаних робіт, зроблених послуг - по переліку, який визначається Кабміном, і які добровільно перераховані (передані) для потреб забезпечення проведення АТО.
Згідно зі змінами, внесеними в ст. 165 Податкового кодексу, в розрахунок загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається сума (вартість) благодійної допомоги, виплачена :
  • - учасникам бойових дій, які беруть безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення, знаходячись безпосередньо в районах її проведення;
  • - працівникам підприємств, установ, організацій, які притягуються і беруть безпосередню участь в АТО або на користь членів сімей таких учасників бойових дій, які під час участі в АТО отримали поранення, контузії, інші ушкодження здоров'я, загинули, померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, визнані безвісно відсутніми;
  • - учасникам масових акцій цивільного протесту в Україні, що отримав поранення, контузії, ушкодження здоров'я в період з 21 листопада 2013 року по 28 лютого 2014 року, а також 2 травня 2014 року в м. Одесі, або на користь членів їх сімей, якщо вони загинули в результаті отриманих в цей період поранень, контузій або інших ушкоджень здоров'я або визнані безвісно відсутніми;
  • - фізичним особам, що мешкають (що мешкав) в населених пунктах, де проводиться АТО, або що вимушено покинув місце проживання у зв'язку з її проведенням;
  • - фізичним особам, які мешкали в Криму і вимушено його покинули у зв'язку з тимчасовою окупацією території України, визначеної Законом "Про забезпечення прав і свобод громадян і правовий режим на тимчасово окупованій території України".
До членів сімей учасників бойових дій або учасників масових акцій цивільного протесту в Україні відносяться: дружина, чоловік, що не вступили в повторний шлюб, батьки, дід і баба (якщо батьки померли), неповнолітні діти, повнолітні діти - інваліди.
У оподатковуваний доход не включаються суми, отримані благодійниками, внесеними в Реєстр, у фактично використаному розмірі допомоги і на відшкодування документально підтверджених витрат таких благодійників, пов'язаних з наданням вказаної благодійної допомоги. Ці правила застосовуються до благодійної допомоги, отриманої благодійниками - фізичними особами в звітному податковому році, передуючому року їх внесення в Реєстр.
Доходи не включаються в загальний місячний (річний) оподатковуваний доход платників податків до 31 грудня (включно) року, що йде за роком, в якому завершена АТО. Невикористані суми благодійної допомоги мають бути перераховані до Держбюджету.
У загальний оподатковуваний доход не включається допомога у будь-якій сумі, якщо вона спрямована для закупівлі або у вигляді спецзасобів індивідуального захисту, техсредств спостереження, ліків, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, речей або інших товарів (робіт, послуг) по переліку, який визначається Кабміном, або для оплати (компенсації) вартості ліків, донорських компонентів, платних послуг з лікування і т. д.
При цьому благодійна допомога на відновлення втраченого майна і на інші потреби по визначеному Кабміном переліку не включається в оподатковуваний доход в сумі, сукупно впродовж звітного (податкового) року що не перевищує 1 тис. мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року (до відома у 2014 році така сума складатиме 1 млн. 218 тис. грн.). Сума перевищення над таким розміром обкладається по ставках, встановлених п. 167.1 ст. 167 ПК, і платник податків зобов'язаний подати річну податкову декларацію з вказівкою сум благодійній допомозі.

Відмітимо, волонтери, що надають благодійну допомогу, мають бути внесені в Реєстр волонтерів АТО. В той же час, до дати введення Реєстру вимоги відносно внесення фізичних благодійників-осіб (волонтерів) в цей Реєстр не застосовуються.
Реєстр формується і ведеться ДФС, і оприлюдниться на офіційному сайті. Порядок його формування визначається Мінфіном.
Для включення до Реєстру волонтерів антитерористичної операції благодійник - фізична особа подає заяву, копію документа про реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) та довідку з банку (довідки з банків) із зазначенням реквізитів рахунків, відкритих на ім'я такого волонтера, що призначені для здійснення благодійної діяльності. Включення до Реєстру здійснюється за заявницьким принципом протягом одного робочого дня.
Витребування інших відомостей і документів заборонене.
Закон поширюється на правовідносини, що виникли з 21 листопада 2013 року.
Також починаючи з 14.04.2014 р. до моменту завершення АТО суми коштів і вартість матеріальних цінностей (по кабмінівському переліку), які підприємство добровільно передає суб'єктам АТО, включаються до складу податкових витрат благодійника.